Podcast zamiast wpisu – Nie tylko design

Tym razem zamiast wpisu podcast. Tomek Skórski był uprzejmy zaprosić mnie do swojej audycji „Nie tylko design”. Spotkaliśmy się i powstało blisko dwie godziny rozmowy tylko w niewielkim stopniu poświęconej tematowi designu.

Podcasty są świetne i warto się nimi zainteresować. Na rynku anglojęzycznym obecnie przeżywają renesans. U nas też jest z czego wybierać. W temacie projektowania „Nie tylko design” jest pionierski i prowadzony z godną podziwu konsekwencją od ponad półtora roku.

Spotkaliśmy się w styczniu, więc prace nad dźwiękiem trochę zajęły. Przez godzinę i 40 minut rozmawiamy o różnych rzeczach, m.in. o tym ilu jest projektantów w Gazeta.pl i dlaczego dziś znacznie mniej, niż 8 lat temu (wtedy mieliśmy już spory dział UX). Opowiadam o książce „Jak zostać mistrzem” i znaczeniu mentoringu na drodze rozwoju zawodowego. Ponieważ w czasie nagrywania audycji sporo pisałem nt. OKR-ów, poruszyliśmy również ten temat.

Tomek zadał pytanie, które często pojawia się w kontekście OKRów – czy są w jakimś stopniu powiązane z premiami. Nie był pierwszym, którego zaskoczyła odpowiedź: nie są a nawet nie powinny. Zwykle ludzie robią wtedy zawiedzioną minę i mówią „Jak to, nie ma premii?”. Nie mogą być, jeśli cele mają w nich być stawiane ambitnie i mają zmuszać do ryzyk. W takim kontekście premia finansowa może działać demotywująco.

Więcej w rozmowie – zapraszam do posłuchania. Dla mnie słuchanie siebie to dziwne doświadczenie, ale sami ocenicie czy to ciekawe. Dla tych, którzy się nie odnajdują w podcastach mała rada: najlepiej załadować plik do telefonu i słuchać tego w drodze do pracy, zamiast muzyki. Jeśli blisko dwie godziny to za dużo, większość aplikacji podcastowych (np. Podcast Addict) pozwala przyspieszyć odtwarzanie bez strat dla odbioru. Tekst można puścić ciszej niż muzykę – to zdrowsze dla słuchu. Dobrze spędzicie czas i może się w ten sposób czegoś nauczycie. Uwaga: słuchanie podcastów uzależnia, ale warto.