Trochę o blogach

Czym jest blog?
Upraszczając – to strona WWW prowadzona w formie dziennika. Składa się z ułożonych chronologicznie notek, prezentowanych od najnowszej. Najczęściej treść wzbogacona jest linkami do różnych stron.
Dlaczego blogi?
Blog to nieredagowany głos konkretnej osoby, która publikuje swoje poglądy, bardzo często linkując do interesujących ją stron i informacji.
Często blogi kojarzą się z pamiętniczkami, w których można jedynie podglądać czyjeś życie. Takich rzeczywiście nie brakuje, bo przecież każdy może prowadzić bloga. Istnieje jednak coraz więcej blogów opiniotwórczych i ważnych. Niektórzy mówią o nich blogi drugiej generacji, ale zdaje się, że to pamiętniczek jest wypaczeniem idei bloga :-).
W blogu nie do przecenienia jest możliwość przeczytania komentarzy do notek. Autor zyskuje bliski kontakt z czytelnikiem. Dla osób zainteresowanych reakcjami na to co mają do powiedzenia, to duży plus.
Spora grupa twórców dobrych blogów, to adwokaci blogów – obserwatorzy trendu. Nie brakuje ich i u nas.
Popularność blogów
Wg Blogcensus.net jest ponad 1,7 mln blogów.
Z tego polskich – ponad 40 tysięcy co daje naszemu językowi 3-cie miejsce. To badanie nie obejmuje wszystkich założonych blogów. W samym tylko Blog.pl, pierwszym polskim serwisie blogowym użytkownicy założyli ich ponad 80 tys. Z drugiej strony badania Blogsurvey podają, że jedynie w serwisach Blog-City, BlogSpot, Diaryland, LiveJournal, Pitas, TypePad, Weblogger i Xanga jest ponad.. 4 miliony blogów.