2.02: Blogi

Kontynuując wczorajsze: odcinek o Bloksie.
Działający od marca ’04 miał dokładnie po dwóch latach 1,5 mln „unikalnych” użytkowników (w tym czytelników blogów) co dawało mu pozycję nr 2 na rynku, po blogu onetu (wg PBI). Z tego co widzę w kwietniu było lepiej. Co do onetu: to nie są blogi. Ta forma publikacji bardziej przypomina nam MySpace… Co wcale nie musi być czymś złym.
Ostatnio ktoś zapytał mnie „czy chcielibyście bloga ……”. Tradycyjna odpowiedź: każdego, który jest na temat, jest solidnie prowadzony i stale aktualizowany. To narzędzie do publikacji dla każdego, ale od ekspresji własnego ja wolimy dyskusję. Ta strategia, która wywodzi się trochę z tego jak sami odbieramy (i za co lubimy) blogi, sprawdza się.
Niewielkim związek z konferencją ma wątek założony przez nas niedawno na Forum. Efekty jednak są takie, że warto go wykorzystać. Co mówią użytkownicy, dlaczego tu są:
offffca: Mi spodobała się przede wszystkim „przejrzystość” bloxa – od razu wiadomo, co
gdzie jest i co należy gdzie wpisać, zaznaczyć, itede, itepe, żeby wszystko
działało jak należy
.
port_folio: dawno temu trafiłam na bloxa i było co czytać. Mimo rozrostu bloxa nadal się znajdzie sporo do czytania, daje się ominąć masy i znaleźć to czego się szuka.
jarpio: za poziom. Świetny pomysł to dział „Polecamy”, „Top 75”, oraz moderowany katalog bloxów.
Kominek: [za] Forum (nie odpuszczę i będę walczył, że wejście na nie było widoczne na głównej) [Dodam: nie ma szans, przy obecnym ruchu nie byłoby już tak ciekawe].
meteo_patka: podoba mi sie strona główna, jest dość ascetyczna, ale za przejrzysta.
miskowy: kod stron wyświetlany przez serwis jest znacznie wyżej pozycjonowany w wyszukiwarkach niż onet czy blog.pl.
agaetis88: najbardziej wartościowa treść z wszystkich portali blogowych, mało śmieci i przypadkowych ludzi, sporo quasi dziennikarskiej, felietonistycznej i mądrej roboty.
Znać takie opinie to jeden z pożytków posiadania forum.
Co cieszy najbardziej: powracająca w tych wypowiedziach opinie o „poziomie”.
Gdybyśmy skupili się na rozwijaniu narzędzia, zapominając o pokazywaniu tego, jak ciekawe rzeczy ludzie z nim robią, nie udałoby się osiągnąć pewnego efektu wynikającego z natury rozwoju społeczności. Popularność bloksa oparta jest o czubek pewnej piramidki… Pytanie, jak ją nakręcić w Gwarze…