2.03: Gwar

Gwar – nasze najmłodsze dziecko. Już na testowym starcie napisano o nim masę rzeczy. To wygląda trochę jakby epoka się zmieniła…

Uwaga: wpis jest kontynuacją (poprzednich oczywiście).

..Jeden z kroków tworzenia sewisu interaktywnego: znajdź widownię, która ponarzeka. Wśród narzekań znajdziesz taką masę sensownych uwag, że ulepszą one Twój serwis. W czasach uruchamiania Blox.pl (brzmi jakby to niewiadomo kiedy było), dyskusje były w zasadzie tylko na naszym Forum. Teraz jest już tak, że rozmawiają między sobą blogi. Dzięki temu Gwar stał się głośny ledwo się pojawił w wersji testowej. I to w skali jakiej się nie spodziewaliśmy. Żeby było zabawniej, wypłynął na Wykopie… W dniu oficjalnej premiery był już spokój.
Nie ukrywam, że Gwar, korzysta z idei, której najbardziej znaną implementacją jest Digg. W wielu przypadkach przenoszenie na nasz grunt takich aplikacji ma duży sens. Polska część Reddit jest fajna, ale dość pustawa. Poza tym – jak dotąd – tego typu serwisy w zbyt dużym stopniu obciążone są treściami interesującymi wyłącznie tzw. geeków. Nas interesują newsy wszelakiego typu, w tym polityczne (dość mocno broni się przed nimi np. Wykop).

Spójrzmy na taki wykres [na blogu, który prowadzi Bradley Horowitz z Yahoo] (pytanie: jak rozsądnie przetłumaczyć „Synthesizers”). Dla Forum tłumaczy się on tak: 1 na 100 użytkowników zakłada Forum, 10 pisze na nim a cała setka na tym korzysta – np. czytając, przy czym 90 z nich, biernie.

Dla Gwaru teraz najważniejsza rzecz to zdobyć odpowiednią grupę aktywnych użytkowników. Takich, którzy kochają newsy i będą serwis zasilać newsami z różnych, raczej nie technologicznych źródeł. Potem, ktoś te newsy musi przetworczyć, czyli w każdym wypadku potrzeba nam „kwalifikowanego” ruchu…
Połowę wszystkich zmian w Wikipedii wprowadza 2,5 procent jej użytkowników…
Genialnie się to sprawdza na bloksie: niewielka liczba ludzi przetwarzających to co znajdą w sieci i dodających własną wartość buduje tu wielką oglądalność. Blogi, Forum, każdy serwis społeczny ma sens tylko wtedy gdy nadaje się również do używania bez wkładu własnego.