Dlaczego pisanie jest ważne?

Umiejętność klarownego pisania nie traci na znaczeniu. Jest narzędziem komunikacji, elementem procesu podejmowania decyzji i codziennej dyscypliny. Nawet w erze czatu warto na nią zwracać uwagę.

Dlaczego potrzebne są notatki z ustaleń i spotkań? Ponieważ nasze umysły są zawodne. To co w nich zostaje z czasem coraz bardziej się różni od tego, co ustaliliśmy. Dlatego najlepiej jest spisywać decyzje zaraz po spotkaniu. Zabawne, że często już w momencie gdy przychodzi mail z notatką widzimy jak trudno jednoznacznie je uchwycić.

Pisemne notatki tworzą archiwum danych, do którego można wracać i sprawdzać czy sprawdziło się to, co przewidywaliśmy. Zmuszają autorów do bycia bardziej precyzyjnym niż wtedy, gdy coś mówią. Są środkiem samodyscypliny. Samo zapisywanie ustaleń i zobowiązań powoduje, że stają się ważniejsze. Pisanie jest ważne, czytanie nie zawsze. Sam fakt, że coś jest gdzieś spisane nadaje temu moc.

Myśli z powyższego akapitu zaczerpnąłem z książki „High Output Management” Andy Grove’a, jednego z założycieli Intela, który zmarł w tym roku. Grove był praktykiem, robił wszystko co ma wpływ na powodzenie biznesu i spisał swoje przemyślenia w niezwykle klarowny sposób. Sięgnąłem po tę książkę m.in. po to, żeby pogłębić temat OKR-ów – prostego systemu zarządzania celami. Przy okazji natrafiłem na jedną z najlepszych książek o zarządzaniu. Szczerze polecam.