Mamy te same pomysły, rzadko mamy dobre rozwiązania

Jeśli myślisz, że idea ma wartość, spróbuj ją sprzedać – pisali autorzy Rework. Zwykle przeceniamy pomysły. Wielu nie chce podzielić się „pomysłem na biznes” bojąc się, że ktoś na nim zarobi. 

Gdyby pomysły były tak cenne, to musiałoby ich być mało, rzadko kto by je miewał. Często mielibyśmy do czynienia z pomysłami, na które nikt nigdy wcześniej nie wpadł. Tak nigdy nie było. William F. Ogburn i Dorothy Thomas już w 1922 roku stworzyli listę 150 odkryć, których niemal równocześnie dokonały różne osoby. Ich wniosek: znajomość aktualnego stanu wiedzy i wyników prowadzonych badań tworzy możlwości, których twórcze wykorzystanie nie jest niczym wyjątkowym.

Marconi był znany jako wynalazca radia mimo, że patenty związane z tą technologią wcześniej uzyskał Nicola Tesla. Spór o autorstwo trwał w tym przypadku ponad 40 lat. Został rozstrzygnięty na korzyść Tesli, ale zapytajcie 10 osób o to, kto wynalazł radio.

Podobnie jest w świecie biznesu i start-upów. Bez względu na to, jak błyskotliwa i odkrywcza wydaje się nam idea, na którą właśnie wpadliśmy, wielu miało ją przed nami. I albo jej nie zrealizowali, albo jeszcze realizują, albo zrealizowali i nic o tym nie wiemy. 

Czy należy się tym zrażać? Niekoniecznie. Nigdy nie jest za późno i zawsze można skuteczniej i lepiej zrobić coś, co wcześniej próbowali inni. To nie oryginalne pomysły decydują, ale dobre rozwiązania. Bo naprawdę cenne są pomysły na rozwiązania proste, intuicyjne, efektywne…